Heliski

Dünyanın en heyecanlı doğa sporlarından biri olan heliski, yakın zamana kadar sadece İsviçre Alplerinde, Himalayalarda ve Kanada dağlarında yapılıyordu. 2004 yılından itibaren, Avrupalı kayak tutkunları için Kaçkar Dağları'na turlar düzenlenmeye başlandı. Ayder Yaylası'nda konaklayan kayakçılar ve snowboardcular helikopterle Kaçkar Dağları'nın sarp tepelerine ulaşıyor ve dağların eteklerine doğru serbest stilde iniş yapıyorlar. Yalnızca profesyonel kayakçılar tarafından yapılan bu spor, özel malzemeler ve tecrübe gerektiriyor.


Her yıl Ocak-Nisan aylarında yapılan heliski, Kaçkarların eteklerinde, Ayder, İkizdere ve Ovit ve diğer yüksek rakımlı bölgelerde kayak tutkunlarını buluşturmaktadır.

Dünyada, Alaska, Kanada ve Alp Dağları'nda yapılan, Türkiye'de ise sadece Kaçkar Dağları'nda gerçekleştiriliyor. Her yıl Ocak-Nisan aylarında yapılan heliski, Kaçkarların eteklerinde, Ayder, İkizdere ve Ovit ve diğer yüksek rakımlı bölgelerde kayak tutkunlarını buluşturmaktadır. Doğa ile baş başasınız, sessizlik, sadece karda kayağınızın çıkardığı fısıltıyı duyuyorsunuz. Bu an hiç bitmesin istiyorsunuz, bir bakmışsınız kaydığınız alan bitmiş ve helikopter sizi bir sonraki rotaya götürmek için bekliyor


Helikopter kayağı tutkusuna bir kez kapılırsanız, bırakamamanızın nedeni bu his. Kaçkarlarda, düzenlendiği ilk yıllardan itibaren heliski turlarına başta; İsviçre, Fransa ve Almanya olmak üzere İngiltere, İspanya, Avusturya, Rusya, İtalya, Kuzey Avrupa ülkeleri (Norveç, İsveç, Finlandiya) ile daha az sayıda ABD ve Avustralya gibi ülkelerden gelen yabancı turistler katılmaktadır. Son 10 yılda 4 bin'e yakın üst düzey sporcu geldi.