Kıble Dağı Camii

Rize'nin Güneysu ilçesindeki 1130 rakımlı "Dua Tepesi" olarak isimlendirilmeye başlanan Kıble Dağı'nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Gerek konum olarak gerek mimari yapı olarak inanılmaz bir görünüme sahip. Rize’ye gezmek için geldiyseniz ve Güneysu-Kıble dağı camii’ne uğramadıysanız çok eksik dönmüşsünüzdür.


Rize & Artvin havalimanına 41 km uzaklıkta. Rize merkeze ise 20 km uzaklıktadır. Rize merkezden Güneysu yoluna sapıyorsunuz. Daha sonra yol kenarlarında bulunan tabelaları takip ederek buraya ulaşabilir ya da GPS koordinatı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tarihi bir geçmişi de olan Cami, ilk olarak 1800'lü yıllarda Meşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından inşa ettirildi. 1960 yılında bu ahşap camide yangın çıkması nedeniyle Yusuf Yılmaz Hocaefendi tarafından yapı yeniden taştan yapıldı. Yapı uzun yıllar bir dua ve ibadet merkezi olarak kullanıldı. Bölgeye gelen insanların yaya olarak ulaştıkları camide konaklama imkânı da bulunmaktaydı. Rizemiz, Karadeniz bölgesinin yeşil doğasına sahip cennet gibi bir şehri olup, Kıble Dağı Camii Rize tarihi alanıdır.