Tarihi Konaklar

Kırsal mimarinin önemli örneklerini içinde barındıran Rize’nin eşsiz konakları ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları, Çamlıhemşin konakları, İkizdere konakları, merkezde bulunan konaklar ve bunların yanı başında bulunan naylalar geçmişten günümüze bölgenin yapı kültürünü oluşturuyor.


Fındıklı ilçesi Çağlayan vadisinde bulunan konaklara Rize & Artvin havalimanı 35 km, Rize merkeze ise 70 km uzaklıkta. Çamlıhemşin konakları ise ilçe merkezinden 4 km uzaklıkta. İkizdere’deki konaklar ise ilçe merkezini geçtikten sonra Demirkapı köyünde yolun sağı ve solunda görebilirsiniz.

Karadeniz turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan Badara yaylası, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Doğanın en güzel halinin yaşanabileceği Badara yaylası, Doğu Karadeniz’e yolu düşünlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Karadeniz'in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında gelen Badara yaylası da bu eşsiz deneyime ortak olmaktadır. Badara Yaylasında oldukça küçük bir göl vardır. Fakat göle vuran gökyüzü yansımasını izleyerek ruhunuzun huzurla dolmasını sağlayabilirsiniz.


Açık havalarda Kaçkarlar’dan Altıparmak Dağları’na kadar uzanan tarifsiz güzellikte bir panoramayı seyredebileceğiniz yaylanın arkasındaki küçük tepeden ise Pazar ilçesi ve Karadeniz’i izleme şansını yakalayabilirsiniz. Gito Yaylası’na 3 kilometre kala gelinen 5 yol kavşağında, kuzeye giden toprak yolu tercih ederek yaylaya varabilirsiniz. 1850 metre yüksekliğindeki Badara’dan, Hemşin’e inen 14 kilometrelik eski yayla yolunu takip ederek orman içi bir yürüyüş yapmak mümkün.