Petranboard

Petranboard’ın 1965 yılında ortaya çıkan Snowboard’ın atası dememizin nedeni 300 yıl öncesine dayanıyor. Rize’nin İkizdere ilçesi Petran yaylasında bu tarihi spor geleneği sürdürülüyor. Kaçkarlar’a özgü geçmişten bu zamana gelen Petranboard kültürünü ayakta tutmak ve insanlara tanıtmak amacıyla her yıl Petranboard Kayak Şenliği düzenleniyor. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneğin yaşamasına destek olmak ve aynı zamanda Petranboard’u deneyimlemek isteyenler için festival ziyaretçilerini bekliyor!


Rize-Artvin havalimanına 112 km uzaklıkta. Rize merkeze ise 79 km uzaklıkta. İkizdere ilçesi Anzer Yaylası yolu üzerindeki 'Kamanın Dibi' mevkiinden ayrılarak Petran Yaylasına ulaşabilirsiniz. Konaklama mevcut değildir.

İlçemiz Kaçkar Dağları'nın eteğindeki Meşeköy Köyü'nde yörenin eski adıyla düzenlenen Petran Kayak Şenliği'nde, 'Lazboard' veya 'Petranboard' adı verilen tahtalarla yarış yapılıyor. Kaçkar Dağları'nda helikopterli kayak sporu Heliski'nin başlamasıyla profesyonel kayakçılara özenen İkizdere İlçesi Meşeköy Köyü sakinleri de dedelerinin karda kaydığı tahtaları yeniden ortaya çıkardı. Snowboard sporundan esinlenerek 'Petranboard' adını verdikleri tahtalarla 7'den 77'ye kayak yapan köylüler her yıl düzenledikleri şenlikle kayak gösterileri yapıyor.


Şenlik kapsamında yarışlar düzenleniyor. Şenlik kapsamında yarışlar düzenleniyor.Çekişmeli yarışlarda aynı anda 250 metrelik uzunluktaki dik yamaçtan Petranboardla çıkış yapan kayakçıların kimileri çarpışıyor, kimileri ise takla atıyor. Snowboardın anavatanı olarak kabul edilen Meşeköy Köyünde yıllardır bu kayak yapılıyor. Şenlik yöresel müzik aleti tulum eşliğinde oynanan horonlarla sona eriyor.