Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biri. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Palovit, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak.


Rize & Artvin havalimanına 52 km uzaklıkta. Rize merkeze ise 86 km uzaklıkta. Şelaleye gitmek için araç kiralanabilir ya da şehir merkezinden hareket eden toplu taşıma araçları kullanılabilir. Ayrıca tur eşliğinde gitmek de tercih edilebilir. Çamlıhemşin’e geldikten sonra Zil Kale’ye varılır. Buradaki yol ayrımından yaklaşık 3 km gidildikten sonra şelaleye ulaşılmaktadır.
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne, ardından da Zilkale’ye ulaşıyor. Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergah bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik toprak yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor.


Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı bulunuyor. Şelaleden sonra yola devam etmek isteyenler biraz zahmetli bir güzergahtan araçla Amlakit, Palovit, Apivanak ve Samistal yaylalarına çıkabilirler. Bu yolda ayrıca, birisi ana dere üzerinde olmak üzere iki büyük şelale daha görebilirsiniz.