Rize Kavurması

Rize kavurması coğrafi işaret almış bir üründür. Geleneksel bir tadı olan Rize kavurması Rize'de yapılan tadına münhasır bir kavurmadır. Oldukça ünlü olan Rize kavurması özel bakır kaplarda yapılır. Bakır kazanların içerisinde yapılan Rize kavurması lezzet açısından daha iyi olması için odun ateşi üzerinde pişirilir. Türk geleneksel tatlarından olan Rize kavurması özellikle bayram sofralarında, düğünlerde, özel günlerde, kalabalık ortamlarda oldukça lezzetli bir et yemeği olarak sunulur. Rize kavurması ayrıca dondurulmuş olarak paketlenir ve bu şekilde Türkiye'nin her yerine satışa sunulur. Kavurmanın içine tuz haricinde baharat atılmaz, etin kendi lezzetiyle sunumu yapılır.


Rize Kavurması pişirilip günlük olarak tüketimi ile öne çıkıyor. Rize’de, 1900 yılların başlarında, yörük olarak gelen göçebe halkların hayvancılıkla uğraşması ve kışın tüketmek için hazırladığı bir karışım ile Rize kavurması ortaya çıktı. Hayvanları kesip imal edilen, bir nevi bilinen çoban kavurmaya benzeyen tarzda pişirilip, daha sonra tüketmek için metal kap içerisine hava almayacak şekilde kapatılan ve bu şekilde uzun müddet bozulmadan durabilen bir gıda maddesi ortaya çıktı


Rize kavurması, Rize'ye özgü bir kavurma türüdür. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen Rize kavurması, 15 Ekim 2019 tarihinde coğrafi işaret belgesi almıştır.