Rize Tereyağı

Organik Rize yayla tereyağı, rengi ve kokusuyla diğer tereyağı türlerinden ayrılmaktadır. Rize’ye özgü bir kokusu ve lezzeti olan tereyağı deneyen herkesin ilk tercihlerinden olmaktadır. Ancak bölgedeki üretimler sınırlı olduğundan dolayı her zaman taze ve aynı kalitedeki ürünleri bulmak zor olabilir. Özellikle organik ve has Rize yayla tereyağı, içerisinde hiçbir katkı maddesi olmadığı gibi sağlıklı beslenmenin de önemli bir tamamlayıcısıdır.


Süt oranı yüksek olan tereyağında kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitaminler açısından zengindir. Böylece kahvaltılarda ya da yemeklerde tercih edilen Rize yayla tereyağı sayesinde kişilerin sağlıksız yağları tüketmesi de önleneceğinden dolayı Rize yayla tereyağı diğer tüm yağlara göre çok daha özel ve sağlıklı bir seçenektir.
Rize’ye has lezzetlerden birisi olan Rize yayla tereyağı, Rize’nin yüksek yaylalarında üretilmektedir. Özel olarak üretilen ve sadece yaylalarda otlayan hayvanların sütlerinin kullanıldığı tereyağı, bu nedenle Rize yayla tereyağı olarak adlandırılmaktadır. Doğal bir şekilde beslenen ve yaylalarda salık dolaşan hayvanların sütlerinin kullanıldığı tereyağında, üretim geleneksel yöntemlere göre yapılır. Bu sayede de hiçbir katkı maddesi, fabrikasyon üretim ve benzer durumlar söz konusu değildir.


Rize yayla tereyağı, Rize’de özel olarak üretilen ve bölgeye has bir üründür. Bu nedenle tereyağında Rize’nin bu özel lezzetini tercih etmek isteyenler bu bölgeden ürün temin edebilir. Ancak çok farklı marka, üretim yeri ve seçenek olduğu gibi sahte ürünler de piyasaya olabilmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin alışveriş yapacağı yerleri doğru tercih etmesi gerekmektedir.